Ekonomi

İngiltere’den 4,5 milyon turist bekleniyor

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris, beraberindeki heyetle Muğla Valisi İdris Akbıyık’ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akbıyık, Muğla’nın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra yöresel lezzetleriyle de turistlere birçok seçenek sunduğunu söyledi.

Muğla’ya gelen yabancı turistin yüzde 43-46’sını İngilizlerin oluşturduğuna işaret eden Akbıyık, “Geçmişte iki ülke arasında çok önemli ticari ilişkiler vardı. En çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında İngiltere önemli bir yere sahip.”

“İngiliz turistlerin yüzde 99’u çok üzgün”

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Morris, ülkeye gelen İngilizlerin çoğunun Muğla’yı tercih ettiğine dikkat çekerek, bunda turizm, ticaret ve güvenliğin etkili olduğunu vurguladı.

Ticaret alanında ne tür işbirlikleri yapabileceklerini görüşmek üzere Muğla’ya geldiklerini belirten Morris, şöyle konuştu:

“Muğla, İngiliz turistlerin gözünde çok kıymetli bir yer. Türkiye’ye gelen İngiliz turist sayısında önceki yıllara göre yüzde 20’lik bir artış var. Bu yıl Türkiye’ye 4,5 milyon turistin geleceği tahmin ediliyor. Geçen yıl Türkiye’ye gelen İngiliz turist sayısında yüzde 20’lik bir artış var. Türkiye’yi 3,8 milyon turist ziyaret etti.” “Yaklaşık yarısı Muğla’yı ziyaret etti. Türkiye’ye ve Muğla’ya gelen İngiliz turistlerin yüzde 99’u ülkelerine çok memnun döndü.”

Ziyarete İngiltere’nin Marmaris Fahri Konsolosu Doğan Tugay, İl Emniyet Müdürü Ali Canpolat, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta da katıldı.

urgup-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu